Facebook
Baner

Impreza promocyjna ,,Wielkopolski drób smakuje” została zorganizowana w dniu 9 pażdziernika br. na terenie Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno - Spożywczego w Szreniawie, w centralnym miejscu terenu wystawowego Muzeum, podczas wydarzenia ,,Poznańska Pyra”.
Głównym celem zadania ,,Wielkopolski drób smakuje” było kreowanie pozytywnej opinii o produktach z mięsa drobiowego, promocja mięsa drobiowego ze szczególnym uwzględnieniem ich odżywczych, zdrowotnych i dietetycznych wartości oraz podnoszenie świadomości konsumentów z zakresu zdrowego odżywiania.


Zadanie zrealizowano jako impreza towarzysząca plenerowej imprezie ,,Poznańska Pyra”, którą organizuje Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno - Spożywczego w Szreniawie. Jest to impreza cykliczna, organizowana od kilku lat, którą corocznie odwiedza kilka tysięcy Wielkopolan i turystów.
Misją Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie jest przedstawianie historii rolnictwa i przemysłu rolno-spożywczego z terenu historycznych i współczesnych ziem polskich od czasów prehistorycznych po dzień dzisiejszy, z uwzględnieniem europejskiego kontekstu kulturowego i cywilizacyjnego. Ma to pozwalać publiczności muzealnej zrozumieć, skąd i w jaki sposób powstaje żywność i inne dobra pochodzące z surowców rolniczych i naturalnych.
Ponadto Muzeum ma bardzo szeroką ofertę edukacyjną dla dzieci, młodzieży i dorosłych. W programach są lekcje edukacyjne związane hodowlą zwierząt min. drobiu, prawidłowego odżywiania i inne.
Na terenie Muzeum znajduje się woliera z różnymi gatunkami drobiu oraz wystawa stała w obiektach Muzeum. Wybór miejsca wpisuje się w główny cel zadania. Ponadto miejsce jest popularne wśród Wielkopolan, a także turystów.
,,Poznańska Pyra’’ cieszy się od wielu lat wielkim powodzeniem i została prowadzona na terenie pól uprawnych ziemniaków, w niedalekiej odległości od budynków Muzeum.
Do Muzeum przybyło w tym dniu kilka tysięcy osób, głównie rodziny z dziećmi z Poznania oraz okolicznych miejscowości.
W programie imprezy ,, Poznańska Pyra’’ przeprowadzono konkursy:
kopanie ziemniaków, czyli tradycyjny zbiór ręczny i sortowanie – z udziałem widzów
mechaniczny zbiór ziemniaków (konna kopaczka gwiazdowa, kopaczka elewatorowa, kombajn ziemniaczany)
wystawa sprzętów i maszyn rolniczych do zbioru roślin okopowych
prezentacja wózków i wozów do transportu okopowych oraz narzędzi do przenoszenia
wystawa rowerów
prezentacja transportu ziemniaków w zaprzęgu zwierzęcym
pokaz ładowania drewna na wóz
konkurs wiedzy o ziemniakach z nagrodami
pokaz garncarski i wyplatania koszyków do ziemniaków
pokaz Lokomobili H. Cegielski z 1919 roku w czasie pracy
degustacja dań ziemniaczanych – w tym pyr z parownika z gzikiem
Teren Muzeum, to miejsce gdzie spotyka się historia i wspaniała przestrzeń na wypoczynek rodzin, szczególnie w czasie różnego rodzaju festynów. Muzeum posiada funkcjonalne zaplecze dobrze skomunikowane. Dysponuje parkingiem na kilkadziesiąt autokarów lub kilkaset samochodów osobowych. Obiekt wyposażony jest w węzły sanitarne, odpowiednie do obsługi imprez z dużą liczbą uczestników. Teren imprezy jest odpowiednio zabezpieczony i czytelnie oznakowany i o logowany.
Właśnie te wszystkie atuty spowodowały, że PZZHiPD przeprowadził w tym miejscu promocję drobiu tym bardziej, że Województwo Wielkopolskie jest największym producentem drobiu w Polsce.
Nasze stoiska promocyjne cieszyły się wielkim powodzeniem, gdyż serwowano darmowe porcje degustacyjne z drobiu przyrządzonego na kilka sposobów tj; w postaci zupy, gulaszu oraz mięsa z grilla.
Również konkursy i zabawy zarówno dla dzieci jak i dorosłych wzbudzały duże zainteresowanie, a uczestniczący w nich zdobywali ciekawe nagrody.
Rozdano też mnóstwo gadżetów promujących naszą imprezę.
W strefie przeznaczonej do konsultacji merytorycznych, zainteresowani mogli dowiedzieć się na temat produkcji drobiu w naszym kraju oraz pozyskać informacje o walorach dietetycznych i spożywczych mięsa drobiowego.
Podczas całego wydarzenia na scenie odbywały się występy artystyczne zespołów ludowych oraz kabaretowych.
W tym dniu Muzeum oraz nasze stoiska odwiedziło klika tysięcy osób, co sprawił ciekawy program wydarzeń oraz wspaniała, wręcz wymarzona pogoda.
Opracowała Anna Zubków
FINANSOWANE Z FONDUSZU PROMOCJI MIĘSA DROBIOWEGO