Już drugi raz Polski Związek Zrzeszeń Hodowców i Producentów Drobiu zawitał do Szreniawy.
W dniu 15 sierpnia br. w Muzeum Narodowym Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie odbyła się impreza plenerowa „Przeszłość – przyszłości”, podczas której cofnęliśmy się do wsi z przeszłości. W trakcie wydarzenia został zaprezentowany tradycyjny obrzęd dożynkowy. Dożynki to tradycyjne polskie święto rolników, to czas, gdy społeczność wsi łączy się w święcie, dziękując za urodzaj i pracę, jaką włożono w zbieranie plonów.
W tym roku przybliżono dawny zwyczaj święcenia ziół w święto Matki Boskiej Zielnej. Pokazano jak szykowano wianki z ziół i była możliwość stworzenia własnej pracy artystycznej z wykorzystaniem ziół i kwiatów. Była też okazja do spróbowania naparów ziołowych, potraw kuchni tradycyjnej i regionalnej, zakupu wyrobów twórców ludowych i rzemieślników. Przy piecach muzealnych odbył się pokaz wypieku chleba na naturalnym zakwasie. Nie zabrakło zabaw, warsztatów i konkursów z nagrodami dla najmłodszych.
Polski Związek Zrzeszeń Hodowców i Producentów Drobiu (jako organizator imprezy współtowarzyszącej) wzbogacił wydarzenie licznymi konkursami, zabawami i bezpłatnymi porcjami degustacyjnymi potraw z mięsa drobiowego.
Wydarzenie, na które przybyło kilka tysięcy osób i to nie tylko z Polski, było doskonałą okazją do prowadzenia promocji mięsa drobiowego pt. ,, Wielkopolski drób smakuje’’.
Do stoisk, gdzie serwowano potrawy z drobiu ustawiały się długie kolejki.
Darmowe i bardzo smaczne porcje degustacyjne były bardzo zachwalane, także przez obecnych na imprezie członków zespołów ludowych z różnych stron świata, którzy przybyli na XVI Festiwal Sztuki Ludowej organizowany przez Towarzystwo ,, Poligrodzianie’’ i Politechnikę Poznańską.
Podczas tegorocznej edycji, oprócz zespołów z Polski, występowały zespoły z 6 kontynentów:
• Cía. De Danza Independiente Fusión Folklórica México – Meksyk
• Alma Zahori Costa Rica – Kostaryka
• Ballet Folclorico Raices Nuevas – Argentyna
• Rangsagar Performing Arts – Indie
• Inyamibwa Aerg – Rwanda
• Bursa Uludag University Folk Dance Group – Turcja
• Folk Dance Ensemble NEOGALAKTIKA – Ukraina
• FLOUR D’INMOURTALO – Francja
Kolejną imprezą w tym dniu były profesjonalne zawody jeździeckie:
Zawody jeździeckie w skokach przez przeszkody BOSMA JUMP MEETING SZRENIAWA 2023,
oraz Grand Prix KJ Fimmel Team o Puchar Wójta Gminy Komorniki oraz zawody finałowe dla publiczności Hobby Horse BOSMA HOBBY HORSE CUP 2023.
Uczestnictwo w tak duży wydarzeniu o charakterze międzynarodowym daje możliwość zaprezentowania polskiej żywności, a w tym przypadku mięsa drobiowego, obywatelom różnych stron świata.
Wpisuje się to w program dotarcia do jak największej liczby konsumentów i zaprezentowania efektów naszej pracy, tym bardziej, że polskie drobiarstwo ma największą produkcję w UE.
Podczas wielogodzinnej imprezy, w wydzielonych miejscach, odbywały się również konkursy z nagrodami dla dzieci, rozdawano ulotki z przepisami kulinarnymi oraz informacją ,, Dlaczego dzieci powinny jeść mięso drobiowe?’’
Był też kącik informacyjny, gdzie była możliwość przeprowadzenia rozmowy i pozyskania informacji od ekspertów oraz producentów drobiu na temat tej branży.
Piękna pogoda i ciekawe miejsce oraz wiele różnych atrakcji sprawiło, że był to bardzo miło spędzony czas w szczególności dla przybyłych rodzin, gdzie dzieci mogły poznać tradycję, kulturę ludową oraz posmakować drobiu.
Wielkopolska - jako największy producent drobiu w Polsce- zasługuje na reklamę i promocję tak dobrze rozwiniętej gałęzi rolniczej.
Opracowała Anna Zubków
Zadanie było finansowane z Funduszu Promocji Mięsa Drobiowego.