Re: Połowa państw członkowskich stoi w obliczu protestów rolników – UE musi zareagować na tę sytuację nadzwyczajną!
Szanowny Panie Przewodniczący Komisji Europejskiej,
Dziś musimy wsłuchać się w echa, które rozbrzmiewają na naszych terenach wiejskich, od zachodu po wschód Europy. Społeczności rolnicze stoją przed ogromnymi wyzwaniami i presją, które narosły dopiero w ostatnich latach.
Pani przewodnicząca! Jeśli w ciągu najbliższych kilku dni spotka się pani z rolnikami, będzie mogła pani usłyszeć, co ich łączy. Obciążenia gospodarcze i biurokracja dławią rolników w całej UE. W całej UE skutki kryzysów klimatycznych i geopolitycznych znacząco wpływają na nasze gospodarstwa. A wszystko to z poczuciem, że na gospodarstwa rolne zostanie nałożonych więcej ograniczeń i więcej europejskich przepisów, co będzie miało poważne i nieodwracalne konsekwencje dla produkcji, dochodów i wzrostu importu przy niższych standardachśrodowiskowych i społecznych.
Przez ostatnie kilka lat głośno wypowiadaliśmy się, ale nikt nas nie wysłuchał! W rezultacie sytuacja w wielu państwach członkowskich jest obecnie bardzo napięta, a rolnicy wychodzą na ulice , gdyż przetrwanie europejskiego rolnictwa rodzinnego w dzisiejszej postaci jest zagrożone.
W swoim orędziu o stanie Unii wygłoszonym 13 września 2023 r. zaproponował pan strategiczny dialog na temat przyszłości rolnictwa, aby zaangażować się w „więcej dialogu i mniej polaryzacji” oraz porzucić „podejście odgórne” określone w Zielonym Ładzie i od pola do stołu Strategia.
Dialog jest niezbędny i z zadowoleniem przyjmujemy fakt, że społeczność rolnicza jest częścią dialogu strategicznego , i mamy nadzieję, że zostaniemy wysłuchani i zrozumiani. Wiemy jednak, że ta dyskusja skupi się na propozycjach i rozwiązaniach długoterminowych i dla nowej Komisji Europejskiej.
Dziś wszyscy członkowie Copa i Cogeca mówią, że istnieje pilna potrzeba udzielenia krótkoterminowych odpowiedzi na pytania zadawane przez tysiące rolników, którzy od kilku miesięcy okazują swoje cierpienie i brak zrozumienia:
aby w końcu podjąć decyzję w sprawie bardzo potrzebnych odstępstw od WPRwarunkowości (np. GAEC 6, 7 i 8), ekoprogramów i wynikających z nich zobowiązań rolno-środowiskowo-klimatycznych do roku 2024. Potrzebujemy wspólnych działań, aby stawić czoła tym poważnym trudnościom. w celu dostosowania kolejnych ukraińskich autonomicznych środków handlowych (ATM)propozycję poprzez stworzenie systemu zapewniającego określenie miejsca przeznaczenia wszystkich przesyłek ukraińskich produktów rolnych przed wejściem do UE oraz wprowadzenie systemu gwarantującego, że ukraińskie produkty dotrą do tego miejsca przeznaczenia i nie trafią gdzie indziej. Plus wprowadzenie progów importowych na każdy towar rolny podlegający liberalizacji handlu w oparciu o średnią roczną lub kwartalną za łączne lata 2021 i 2022. zapewnienie wzajemności w zakresie standardów produkcji rolnej i równych warunków działania w celu zapewnienia sprawiedliwego handlu. Zainteresowania związane z handlem wykraczają daleko poza skutki liberalizacji handlu z Ukrainą. W tym sensie porozumienie Mercosur jest nie do przyjęcia dla większości rolników w UE; w tej chwili ciągłe naciski na doprowadzenie do porozumienia będą postrzegane przez społeczność rolników jako kolejna prowokacja i zwiększą odrzucenie decyzji podejmowanych przez Komisję Europejską.
Rolnictwo europejskie jest najbardziej zrównoważonym modelem na świecie. Rolnicy i spółdzielnie rolnicze odgrywają kluczową rolę w łańcuchach dostaw żywności i energii, mają kluczowe znaczenie w obecnym kontekście geopolitycznym i zasługują na uznanie za strategiczne.
Ponieważ kilka miesięcy dzieli nas od kluczowych wyborów dla przyszłości Europy, społeczność rolnicza, która jest głównym aktorem pierwszej wspólnej polityki europejskiej, oczekuje reakcji ze strony europejskiej władzy wykonawczej, aby móc kontynuować swoją działalność w akceptowalnych warunkach, przy godziwe dochody i mniejsze obciążenia administracyjne.
Pozostajemy do Państwa dyspozycji w celu wymiany w nadchodzących dniach i tygodniach. Prosimy o spotkanie z Państwem wspólnie z naszymi rolnikami i członkami spółdzielni rolniczych.
Z poważaniem,
Christiane Lambert Lennart Nilsson
Prezydent Copa Prezydent Cogeca
LIST OTWARTY