Facebook
Baner

Konkurs Kół Gospodyń Wiejskich o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP

Polski Związek Zrzeszeń Hodowców i Producentów Drobiu w związku z realizacją zadania finansowanego z Funduszu Promocji Mięsa Drobiowego pt.”Promocja mięsa drobiowego podczas warsztatów muzyczno – kulinarnych dla KGW.” organizuje warsztaty kulinarne oraz zapewnia degustację mięsa drobiowego podczas trzeciej odsłony konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich o nagrodę Małżonki Prezydenta Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Termin wydarzenia  to 1 lipca 2023 r. w siedzibie Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” w Otrębusach.

Temat przewodni III etapu ogólnopolskiego Konkursu: „Polskie zwyczaje żniwne i dożynkowe”. Spotkanie z liderkami krajowych organizacji pozarządowych jest doskonałą okazją do przekazania im wiedzy o walorach polskiego drobiu, nawiązania relacji w zakresie promowania mięsa drobiowego w przyjaznej atmosferze swobodnego gotowania.

Opis wydarzenia: 

Polski Związek Zrzeszeń Hodowców i Producentów Drobiu bierze czynny udział w różnego typu wydarzeniach krajowych oraz zagranicznych, promując spożywanie drobiu.
W dniu 1 lipca br. odbył się finał III edycji Konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich o nagrodę Małżonki Prezydenta RP, gdzie uczestniczyliśmy częstując przybyłych porcjami drobiu oraz prowadząc Warsztaty Kulinarne dla Kół Gospodyń Wiejskich pod czujnym okiem Prezesa Stowarzyszenia Kucharzy Polskich.
Stoiska z darmowymi porcjami degustacyjnymi z drobiu, cieszyły się wielkim powodzeniem, gdyż potrawy w postaci zupy lub gulaszu z drobiu przygotowane podczas Warsztatów, były bardzo smaczne.Spora kolejka ustawiała się także do porcji drobiowych z grilla.

Konkurs zainicjowany przez Agatę Kornhauser Dudę cieszy się dużym zainteresowaniem.
Na specjalnie przygotowanych stanowiskach, 16 Kół zaprezentowało specjały kuchni regionalnej i elementy tradycyjnych zwyczajów żniwnych i dożynkowych charakterystycznych dla reprezentowanego regionu.
Organizatorem Konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP jest Kancelaria Prezydenta RP.
W III edycji wzięły udział 140 Koła z całego kraju, a w rozgrywkach ogólnopolskich spotkali się zwycięzcy etapów wojewódzkich.
Pierwszej Damie towarzyszyli minister Piotr Ćwik, Zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta RP oraz Ambasador Adam Kwiatkowski.
Wydarzenie prowadziła Ida Nowakowska, a uświetnił je występ Zespołu Mazowsze.
Pierwsza Dama odwiedziła wszystkich uczestników zmagań, oglądając okolicznościowe stoiska, słuchając regionalnej muzyki, podziwiając unikatowe rękodzieło i rozmawiając o inicjatywach społecznych.
Ideą wydarzenia jest prezentacja i promocja aktywności Kół Gospodyń Wiejskich, które nie tylko kultywują i popularyzują najbardziej wartościowe kulturowe tradycje, ale angażują się w działania prospołeczne integrujące i aktywizujące lokalne społeczności. Wiejskie organizacje wpływają na rozwój przedsiębiorczości kobiet, promują twórczość ludową oraz przekazują dziedzictwo i wartości kolejnym pokoleniom.
Koła zaprezentowały krótkie inscenizacje, a Komisja Konkursowa pod przewodnictwem dr Barbary Fedyszak–Radziejowskiej wyłoniła laureatów, którzy podczas Dożynek Prezydenckich w Warszawie dowiedzą się, które miejsce zajęli na podium.
Trzy zwycięskie organizacje III edycji Konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich, wymienione w kolejności alfabetycznej, to:
• województwo lubuskie – Koło Gospodyń Wiejskich „Na Obcasach” w Studzieńcu
• województwo pomorskie – Koło Gospodyń Wiejskich w Sokolu
• województwo śląskie – Koło Gospodyń Wiejskich w Zdowie „Borowianki”
Koła są miejscem spotkań, wzajemnej pomocy i budowania wspólnotowych więzi. Cieszę się, że częściej zrzeszają młodych, którzy z dumą pielęgnują spadek regionalnego dziedzictwa – podkreślała Agata Kornhauser–Duda.
Uczestnictwo naszej organizacji w wydarzeniu daje możliwość promowania polskich produktów drobiarskich wśród grupy potencjalnych konsumentów.
Liczna grupa kobiet-matek i zarazem gospodyń domowych jest głównym adresatem promocji, gdyż to one przede wszystkim układają jadłospis dla rodziny i ważne jest, aby znalazł się w nich drób.


Zadanie finansowane z Funduszu Promocji Mięsa Drobiowego.