Facebook
Baner

"DZIEŃ DZIECKA Z POLSKIM DROBIEM" !!!!! PIKNIK RODZINNY

STARY SĄCZ - RYNEK, 11 CZERWCA, START GODZINA 15, WSTĘP WOLNY

 

W PROGRAMIE M,IN, : DEGUSTACJA MIĘSA DROBIOWEGO, KONKURSY Z NAGRODAMI, MUZYKA NA ŻYWO ,PRZEDSTAWIENIE DLA DZIECI "BAJKA KOCMOŁUSZEK"

WYSTĄPIĄ: Zespół Wokalny Czarni Górale z Przysietnicy, ZEJMAN I GARKUMPEL „ i gwiazda wieczoru „ZESPÓŁ LACHERSI”

ZAPRASZA "POLSKI ZWIĄZEK ZRZESZEŃ HODOWCÓW I PRODUCENTÓW DROBIU"

PIKNIK REALIZOWANY W RAMACH ZADANIA "WŁĄCZ MYŚLENIE - POSTAW NA DRÓB" FINANSOWANEGO Z FUNDUSZU PROMOCJI MIĘSA DROBIOWEGO

POD HONOROWYM PATRONATEM BURMISTRZA STAREGO SĄCZA

Programu pikniku rodzinnego pt. „ Dzień dziecka z polskim drobiem ”

FINANSOWANEGO Z FUNDUSZU PROMOCJI MIĘSA DROBIOWEGO

15:00 - 16:00 "KOCMOŁUSZEK" przedstawienie dla dzieci

16:00 - 18:00 Występ Zespołu Zejman i Garkumpel

18:00 - 18.15. Oficjalne otwarcie imprezy

18.15. -19.00 Koncert Zespołu LACHERSI

Główne atrakcje około sceniczne:

Degustacja mięsa drobiowego

Konkursy z nagrodami

KONFERENCJA PRASOWA - ,, Włącz myślenie -postaw na drób’’
W ramach tego zadania odbyła się Konferencja prasowa poprzedzająca Piknik Rodzinny ,, Dzień Dziecka z Polskim Drobiem’’.
Na Konferencję przybyli przedstawiciele miejscowych mediów, dietetyk, trener personalny, przedstawiciele PZZHiPD oraz zaproszeni goście na czele z Burmistrzem Starego Sącza Panem Jackiem Lelek.
Konferencję prowadziła Pani Aneta Oleksy Gębczyk -doktor nauk społecznych, specjalista ds. zachowań konsumentów na rynku.
Tematem przewodnim było przedstawienie informacji na temat produkcji drobiu w Polsce i UE, zaprezentowanie walorów spożywczych i zdrowotnych mięsa drobiowego i obalenie mitu krążącego w społeczeństwie, że mięso drobiowe zawiera substancje szkodliwe dla zdrowia tj. antybiotyki i hormony.
Na początku Prezes PZZHiPD omówił problemy z jakimi zmagają się producenci drobiu.
Zabierający w debacie głos, przedstawicie producentów drobiu i jaj informowali obecnych, jak faktycznie wygląda produkcja drobiarska w Polsce, a wiceprezes PZZHiPD Zbigniew Herc omówił na przykładzie swojego gospodarstwa, jakimi restrykcjami jest objęta produkcja drobiarska.
Dietetyk Pan Mateusz Klimek, zachwalał walory zdrowotne i łatwość przyrządzania drobiu. Stwierdził, że jest to mięso, które powinni spożywać zarówno dorośli jaki i dzieci, a także osoby chore i w okresie rekonwalescencji.
Z kolei trener personalny Pan Tomasz Goliński szczególnie poleca mięso drobiowe, które jest łatwo przyswajalne i zawiera niewielką ilość tłuszczu, sportowcom oraz osobom na dietach.
Pani Stanisława Aldona Łoś- sekretarz PZZHiPD , a zarazem dyrektor Wojewódzkiego Inspektoratu Jakości Handlowej Artykułów Rolno Spożywczych, przedstawiła wyniki kontroli w ubojniach drobiu i okazuje się, że poza czasami przekroczonymi parametrami zawartości wody, w mięsie drobiowym nie znajduje się żadnych innych niedopuszczonych substancji.
Duża dyskusja rozgorzała na temat produkcji jaj, gdzie organizacje pozarządowe domagają się likwidacji chowu klatkowego i KE wyznacza terminy zakazu tego rodzaju produkcji.
Przedstawicielka PZZHiPD w Copa-Cogeca Anna Zubków opowiedziała o akcjach podejmowanych przez organizacje drobiarskie zrzeszone w Copa-Cogeca i wynikach badań zleconych SGGW, gdzie okazuje się, że likwidacja chowu klatkowego kur niosek spowoduje dramatyczne skutki ekonomiczne dla hodowców, jak i wzrost cen dla konsumentów. Poruszyła również problem importów mięsa drobiowego do UE z krajów tzw. trzecich, gdzie nie wymagane są takie same standardy przy produkcji mięsa jak w UE.
Konferencja zakończyła się podsumowaniem, że mięso drobiowe i jaja zawierają jedne z najbardziej potrzebnych organizmowi substancji dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania oraz że należy poświęcić więcej uwagi na rzetelne informowanie konsumentów – jak wygląda produkcja drobiu w Polsce i UE.
Opracowała Anna Zubków

,, DZIEŃ DZIECKA Z POLSKIM DROBIEM ‘’
Piknik Rodzinny pod honorowym Patronatem Burmistrza Starego Sącza
Piknik realizowany w ramach zadania ,, Włącz myślenie- postaw na drób’’,
finansowanego z FUNDUSZU PROMOCJI MIĘSA DROBIOWEGO

Sądecczyzna to kraina historyczna w południowej Małopolsce obejmująca część powiatów limanowskiego , gorlickiego oraz brzeskiego.
Położenie na szlakach handlowych z Gdańska na Węgry i z zachodu na Ruś przyczyniło się do rozwoju regionu.
To właśnie już po raz drugi Polski Związek Zrzeszeń Hodowców i Producentów Drobiu zawitał w ten region, by promować spożywanie polskiego mięsa drobiowego.
Największą atrakcją historyczną regionu jest rynek w Starym Sączu, gdzie w sezonie, szczególnie wiosenno-letnim przybywa mnóstwo turystów z okolicznych miejscowości oraz z całego kraju.
Położony w Starym Sączu Klasztor Klarysek założony w 1279r przez księżnę Kingę, żonę Bolesława Wstydliwego jest najważniejszym zabytkiem w tym mieście.
W klasztorze tym znajdują się cenne rękopisy muzyczne, a w kościele Św. Trójcy i Św. Klary, który należy do zespołu klasztornego są barokowe polichromie przedstawiające życie fundatorki tj. Świętej Kingi.
W Starym Sączu odbywa się co rok Starosądecki Festiwal Muzyki Dawnej.
Okolice tego miasta to tereny rekreacyjne pomiędzy rzekami Dunajec i Poprad.
W 1999 r papież Jan Paweł II podczas odprawianej mszy, kanonizował świętą Kingę i do dziś na starosądeckich błoniach można oglądać ołtarz zbudowany z tej okazji.
Piękne widoki i brak przemysłu to jedne z dodatkowych walorów tego regionu.
W dniu 11 czerwca na Rynku w Starym Sączu zjawiło się mnóstwo rodzin z dziećmi, gdyż to głównie dla nich przygotowane zostały liczne atrakcje.
Wcześniej odbyła się Konferencja Prasowa, na którą przybyły miejscowe media, a przedstawiciele PZZHiPD oraz zaproszeni goście opowiadali o produkcji mięsa drobiowego oraz jego walorach odżywczych i odpowiadali na zadawane pytania.
O godzinie 15: 00 na Rynku w Starym Sączu rozpoczęła się część piknikowa.
Pierwszą atrakcją, która cieszyła się dużym zainteresowaniem, to przedstawienie kukiełkowe pt. KOCMOŁUSZEK’’. Przedstawienie było bardzo pouczające, a dzieci reagowały spontanicznie i bardzo emocjonalnie na pokazane w sztuce sytuacje i zdarzenia.
Kolejno, na scenie zabawiał dzieciaki zespół ZEJMAN I GARKUMPEL, gdzie oprócz śpiewów, tańców były liczne konkursy z nagrodami.
Najweselszym elementem programu był konkurs na ,, pianie koguta i gdakanie kury’’, gdzie uczestnicy popisywali się pomysłowością w naśladowaniu głosów tych ptaków.
Również w specjalnym namiocie i miejscu przed nim, mnóstwo dzieci brało udział w konkursach np. malując obrazki związane z tematyką drobiarską.
W czasie całego wydarzenia dostępna była darmowa konsumpcja smacznie przyrządzonych porcji grillowanego mięsa drobiowego.
O tym, że mięso było bardzo smaczne świadczyły duże kolejki chętnych do konsumpcji.
W międzyczasie na scenie pojawiali się też inni wykonawcy np. Zespół Wokalny Czarni Górale z Przysietnicy oraz gwiazda wieczoru ,,ZESPÓŁ LACHERSI’’.
Hostessy rozdawały przybyłym na imprezę ulotki.
Ulotki - doskonale opracowane graficznie- informowały, że antybiotyki i hormony w mięsie drobiowym to mit.
Rozdawano też ulotki z przepisami kulinarnymi, gdzie głównym składnikiem było mięso drobiowe.
Występujący na scenie przedstawiciele PZZHiPD na czele z prezesem Andrzejem Danielakiem zachęcali do spożywania mięsa drobiowego, zapewniając o jego wysokiej jakości.
Impreza wpisuje się w strategię Funduszu Promocji Mięsa Drobiowego, gdzie głównym celem jest podnoszenie świadomości konsumenckiej oraz zwiększanie przez to spożywania mięsa drobiowego.


Opracowała Anna Zubków
FINANSOWE Z FUNDUSZU PROMOCJI MIĘSA DROBIOWEGO.