Facebook
Baner

Polski Związek Zrzeszeń Hodowców i Producentów Drobiu już od wielu lat uczestniczy w Dożynkach Prezydenckich zapewniając przybyłym na uroczystość doskonałej jakości porcje degustacyjne z grillowanego mięsa drobiowego, a także porcje różnorodnych wykwintnych potraw z drobiu na naszym stoisku degustacyjnym.
Promocja mięsa drobiowego wpisuje się w strategię Funduszu Promocji Artykułów Rolno Spożywczych, a w tym Fundusze Promocji Mięsa Drobiowego.
W niedzielę 11 września br. odbyły się główna część Uroczystości Dożynkowych, na których można było zobaczyć cały przekrój dotyczący polskich wyrobów spożywczych.
Oczywiście nie mogło tam zabraknąć również produktów drobiowych.
Rozpoczęcie Ceremoniału Dożynkowego z podaniem chleba Prezydentowi RP oraz otańczeniem Pary Prezydenckiej, odbywa się z udziałem tancerzy Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”, który od 2017 roku uświetnia to wydarzenie.
Rolnikom za ich ciężką pracę podziękował oprócz Prezydenta Andrzeja Dudy, także Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryk Kowalczyk. Obydwaj w swoich przemówieniach podkreślili, że ten rok, był rokiem bardzo trudnym.
W przeddzień Dożynek Prezydenckich (10.09.2022r) odbył się „Konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy o nagrodę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej”, w którym wzięły udział grupy reprezentujące poszczególne województwa.
Celem Konkursu jest kultywowanie tradycji regionalnych oraz promocja dorobku kulturowego polskiej wsi. Ta tradycja tworzenia wieńców sięga XVI wieku.
Po raz pierwszy dziedziniec Belwederu - historyczną siedzibę prezydentów Polski- ozdobiły misternie skomponowane, tradycyjne wieńce dożynkowe. Arcydzieła przygotowane zostały przez grupy z czternastu województw.
W sobotnich konkurencjach na najładniejszy wieniec zwyciężyło województwo mazowieckie, drugie miejsce przypadło opolskiemu, trzecie zaś otrzymał wieniec przygotowany przez województwo podlaskie.
Komisja konkursowa pod przewodnictwem dr Barbary Fedyszak–Radziejowskiej, Doradcy Prezydenta RP, dokonując oceny brała pod uwagę:
• zgodność z tradycją w zakresie kompozycji, formy, materiału i techniki wykonania;
• różnorodność użytych do wykonania wieńca dożynkowego podstawowych materiałów naturalnych, takich jak: kłosy zbóż, owoce, warzywa, kwiaty, zioła;
• walory estetyczne, w tym kompozycja, dobór barw oraz architektura bryły;
• ogólny wyraz artystyczny, nawiązujący formą do tradycyjnych wieńców dożynkowych;
• sposób prezentacji wieńca, w tym ubiór członków grupy wieńcowej w autentyczne oraz tradycyjne stroje ludowe.
Konkursowi przyglądała się Małżonka Prezydenta Agata Kornhauser–Duda.
Zwycięski wieniec będzie przez najbliższy rok zdobił Pałac Prezydencki.
W ogrodach Belwederu przy stoiskach, wystawcy prezentowali swoje produkty.
Para Prezydencka odwiedzała poszczególne stoiska i kosztowała przygotowanych smakołyków.
Również pozostali goście biorący udział w uroczystościach dożynkowych chętnie korzystali z darmowej konsumpcji produktów przygotowanych przez polskich producentów, w tym również drobiowych.
Pięknie przygotowane stoiska zachęcały do degustacji, a że polskie znaczy najlepsze, nie trzeba było nikogo przekonywać.
Jak wiemy produkcja drobiarska w naszym kraju rozwinęła się w ostatnich latach bardzo intensywnie, a więc musimy zabiegać o konsumentów i serwować im coraz ciekawsze propozycje kulinarne oraz dementować złe pogłoski dotyczące tej produkcji.
Uczestnictwo w tak ważnym wydarzeniu jakim są Dożynki Prezydenckie, zwiększa wiarygodność naszej branży i zaufanie społeczne do polskich produktów drobiowych co wpisuje się również w strategię FPMD.
Opracowała Anna Zubków
Finansowane z Funduszu Promocji Mięsa Drobiowego.